Kde nás nájdete:

SPOSA BB - FAMILKA
Horná 67
974 01 Banská Bystrica
(Kancelária na 3. poschodí)

zobraziť na mape

Kontakty:

mobil: +421 911 360 641
e-mail: sposabb@familka.sk
www.familka.sk

Familka.sk v sieti Facebook

24.05.2017

Ži a Nechaj Žiť 2017

ilustratívny obrázok

Štvrtý ročník celoslovenského stretnutia rodín s deťmi a dospelými osobami s autizmom , inými znevýhodnenými komunitami a zdravými je za nami. Overil súdržnosť komunít rodín so zdravotne znevýhodnenými deťmi. Celé obdobie pred konečnou realizáciou projektu , učilo všetkých zúčastnených rodičov, ako zvládať rôzne situácie, komunikovať, organizovať a rozdeľovať si úlohy. Viac info v článku :)

Finančne projekt podporili Banskobystrický samosprávny kraj a Mesto Banská Bystrica. Nefinančne sponzori, vďaka ktorým sme pre rodiny zabezpečili nie len pokrm pre telo, ale aj pre ducha a množstvo darčekov pre naše detičky. Nikto neodišiel bez odmeny. Terapie s rôznymi odborníkmi, tých odvážnejších, ktorí sa odhodlali na ne ísť, obohatili o iný rozmer vnímania autizmu a seba samých. 
Ďakujeme terapeutkám Deniske Pinkovej, Lenke Šnúrikovej, Milici Kollárovej, Juditke Lunterovej a Miriam Švarcovej, ktoré pracovali s rodičmi.
Firma Tesco podporila podujatie materiálom na guľáš aj pomocou dobrovoľníkov, Nestlé Slovensko dodalo cereálie, spoločnosť DM darovala  sprchové gély, URPINER podporil BB kolou a hroznovou šťavou, firma Lunter pomazánkami, Zepter lisovaním štiav z ovocia a terapiou biolampou, reklamnými predmetmi, COOP Jednota kupónmi na nákup tovaru, Nadácia Orange kriedami, Legáčik zapožičaním a dovozom  Lega, Cima Art Photo profesionálnymi fotografiami, OZ BCF skákacím hradom a cenami do tomboly, firma Metsä hygienickými potrebami, obec Nemce zapožičaním pivných setov a programom dobrovoľných hasičov, Laserové pušky stanovišťom na strieľanie, Priekopník a SPIG s.r.o. mediálne .
Šikovné mamičky priniesli na komunitný stôl s láskou napečené čerstvé koláčiky.
Mladí muži s autizmom Mário a Marek si  pre deti pripravili aktivitu kreslenia fixkou na biele tričká, oni predkresľovali a deti si to domaľovávali.
Aj keď predpovedali počasie s dažďom , hore na nebesiach sme to mali vymodlené. Zlaté lúče slniečka hriali všetkých, ktorí prišli do Banskej Bystrice na našu Špeciálnu základnú školu  na Ďumbierskej 15. Pani učiteľky zo školy , asistentky  s pani riaditeľkou , rodičia zo SPOSA BB, dobrovoľníčky – študentky zo Zvolena , dobrovoľníci, partneri, terapeuti, pani upratovačky, kuchárka, kuchár Jožko, pani účtovníčka, žiaci zo školy, proste všetci sme boli jeden organizmus , ktorý tvoril úžasnú atmosféru pre rodiny , ktoré v sobotu ráno o pol desiatej prišli na podujatie.
Vedecká hračka pobavila nie len deti, ale aj rodičov, lego zhmotňovalo predstavivosť detí, hasiči priniesli oheň do života, športové aktivity rozprúdili krv v žilách, tvorivé dielne obohatili deti o zručnosti vytvoriť si niečo pekné, vymaľovať obrázky, ozdobiť perníčky, skákací hrad pomohol vytriasť emócie, teta Katka maľovala deťom tváričky, ceny od sponzorov potešili deti. Úsmevy detí a radosť v ich očiach, bola odmenou pre organizátorov. Nová ozvučovacia technika z Live fundingu vďaka  Komunitnej nadácii zdravé mesto, napomohla moderovaniu podujatia.
Obohatením boli aj rodičia z  Prievidze z OZ Palčekovia, ktorí urobili pre deti zo SPOSA BB, ale aj iných komunít zbierku lega, ktoré doniesli aj s inými hračkami. Prišli medzi nás, aby spoluzdieľali krásne spoločné chvíle.
Klauni z Červeného nosa, aj keď oslabení o chorých kolegov,  priniesli úžasnú atmosféru medzi deti i dospelých.
Z Košíc prišiel medzi nás pán riaditeľ DSS DOMKO, aby načerpal inšpirácie na vytvorenie podmienok na realizáciu podobnej akcie pre deti a dospelých s autizmom  u nich v Košiciach.
Partneri OZ BCF, OZ Kompas- centrum rozvoja, OZ Burko, OZ Inak obdarení ,OZ Nožička, Centrum včasnej intervencie Banská Bystrica N.O. a  OZ Vedecká hračka obohatili akciu ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2017 o svoje intervencie a prínosnú pomoc.

Za všetko hovoria spätné väzby rodičov a účastníkov podujatia:
„Ďakujem za krásne strávený deň samej so sebou , lebo to rodičia autíkov potrebujú veľmi, ďakujem za možnosť posunúť svoje posolstvo ďalej. Majka viem koľko to stojí energie, ale určite to stálo zato. S úctou Janka Droppová.“
„Opäť výborne zorganizované podujatie . Tešíme sa na 5. ročník . Perfektná terapia s pani Silviou. Všetko bolo prispôsobené našim detičkám. Ďakujeme celému kolektívu SPOSA BB, ako aj dobrovoľníkom.“
„Veľmi sa nám páčilo , deti boli spokojné a radi sa vrátime aj o rok.“
„Páčila sa mi atmosféra, hrad, hasiči, výborný guláš, skvelí ľudia, dielničky, moderátorka, ďakujeme.“
„Príjemný deň, plný aktivít, jedlo výborné,  program fantastický.“
„ Bohatý program, každý si mohol vybrať to svoje, super pre rodiny s deťmi.“
„ Tvorivá dielňa koníky, bola najlepšia.“ Veronika Červenáková
„ Ďakujeme veľmi pekne za príjemne strávený deň vo vašej spoločnosti a prajem vám veľa sily a lásky do ďalšej budúcnosti. „ Timka s mamou Chamulové z Detvy
„ Ďakujeme za ďalšiu peknú akciu pre našich chalanov. Tešíme sa zase na budúci rok .“ A +M Slávikovci
„ Akcia veľmi pekne zorganizovaná , cenné stretnutia rodín a odborníkov, teším sa na budúci rok , prajem veľa síl, máte môj obdiv.“
„ Boli sme veľmi spokojní , príjemný deň, super aktivity pre deti, príjemní ľudia , nové kontakty.“ Ďakujeme Almanovci.
„ Bolo super, akcia sa nám páčila, deti sa zabavili, vyskákali .“
Posledný je na písmená SPOSA BB – „ Spoločne – postupne – ohľaduplne- spájate- aktívných – Bystričanov- Bohu vďaka. „ Mirec


Čo na záver dodať, odmena pre nás, ktorí sme toto všetko pripravovali pre rodiny s deťmi a dospelými s autizmom a iné znevýhodnené komunity, je v týchto slovách .
Ďakujem rodičom zo SPOSA BB za to, že sú úžasní a obohacujúci pre tento svet, pani riaditeľke Lýdii Miklošovičovej špeciálnej školy a jej zohranému tímu pracovníkov, žiakom , partnerom, ktorí nás podporili finančne, materiálne, dobrovoľnícky , ľudsky a priateľsky, vďaka za všetkých vás.

Mária Helexová