Kde nás nájdete:

SPOSA BB - FAMILKA
Horná 67
974 01 Banská Bystrica
(Kancelária na 3. poschodí)

zobraziť na mape

Kontakty:

mobil: +421 911 360 641
e-mail: sposabb@familka.sk
www.familka.sk

Familka.sk v sieti Facebook

29.05.2019

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2019

ilustratívny obrázok

ŽI A NECHAJ ŽIŤ nie je len kultová pesnička M. Gombitovej, ale odkaz pre nás všetkých, aby sme žili a nechali žiť, prijímali život s rešpektom, nadhľadom a v pokojnej komunikáci.

letak A2 SPOSA DAKUJEME

ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2019

SPOSA BB uskutočnila pod názvom Ži a nechaj žiť 6. ročník celoslovenského stretnutia rodín s deťmi alebo dospelými s autizmom a s iným znevýhodnením.

Aj predošlý piaty ročník  bol realizovaný v spolupráci so Špeciálnou základnou školou, v  krásnom prostredí  školskej záhrady na Ďumbierskej 15. Škola stojí blízko cesty, no napriek tomu ju veľa ľudí hľadá na  kopci. Pre nás je aj toto dôkazom a každý rok nám to skúsenosť potvrdzuje, že verejnosť ešte stále málo vníma špeciálne školstvo a nevie, že sa takéto vzdelávacie zariadenie nachádza na pôde mesta Banská Bystrica, že  pod vedením riaditeľky Lýdie Miklošovičovej  dlhé roky funguje škola, ktorá má príjemný interiér i okolie a je otvorená novým výzvam. Sme vďační za ústretovú pomoc personálu školy a za dlhoročné budovanie dobrých vzťahov. Mnoho ľudí nemá osobnú skúsenosť s témou zdravotne znevýhodnených detí, často majú skreslený pohľad a nedostatočné porozumenie. Podobné aktivity a akcie, ktoré sú každoročne realizované aj pre širšiu verejnosť, zvyšujú tak povedomie o nezastupiteľnej úlohe špeciálneho školstva.

Celý týždeň intenzívne dažde pracovali proti úspešnej realizácii podujatia. Ale vo štvrtok , keď sa začalo privážať  technické vybavenie, urobilo sa nad Banskou Bystricou modré očko. Vďaka  firme BCF , ktorá nám zabezpečila prevoz materiálu, zapožičaného Obecným úradom Nemce a vďaka šikovným dobrovoľníkom zo SPOSA BB a žiakom Špeciálnej školy na Ďumbierskej pod vedením pani učiteľky Harinekovej , sme prvú etapu  príprav spoločne načas zvládli.

V piatok sa vyjasnilo a v sobotu celý deň, s Božím požehnaním, svietilo horúce slniečko, len občas ho na krátku chvíľu zastrel milosrdný mrak. Bol to priam zázrak. Ráno, keď sme vstúpili do areálu školy a vládol tam pokoj, jedna z dobrovoľníčok skonštatovala: „ Vidieť, že všetko ste chystali s láskou.“

Áno, všetci sme to robili s láskou pre tých, ktorých sme pozvali. Mali sme aj účinnú pomoc.

SPOSA BB ďakuje pani riaditeľke školy Lýdii Miklošovičovej za sprostredkovanie programu, ktorý prišli deťom urobiť mladí muži zo Zboru justičnej a väzenskej stráže z BB. Deťom sa ich prítomnosť a vybavenie, ktoré používajú pri výkone práce, veľmi páčilo. Predstavili aj prácu so psom. Deti, ktoré sa nebáli, mohli si psíka aj pohladkať alebo sa s ním prejsť.

Priatelia z Červeného nosa svojimi žartíkmi preliečili  deti i dospelých, s ktorými veselo debatovali a premieňali vážne témy na úsmevné. Poznajúc ich prínosnú a veľmi dôležitú prácu oceňujeme ich ľudský a vysoko profesionálny prístup k duši  človeka.

OZ Erika Karová poskytlo pre deti už piatykrát nafukovací skákací hrad, ktorý po celý čas praskal vo švíkoch a v čase obeda poslúžil aj na individuálny relax. Erika Karová sa podieľala na vytváraní fotodokumentácie a aj na iných pomocných prácach.

TESCO Banská Bystrica poskytlo materiálnu podporu na prípravu guľášu, ktorý navaril srdcom veľký majster kuchár Jožko s partiou šikovných pomocníkov.  Dobrovoľníci, zamestnanci TESCA, pripravili pre deti peknú atrakciu s umelými strelnými zbraňami, ktorými deti aj dospeláci zostreľovali umelé črepníky.

Spoločnosť HYZA poskytla hydinové mäso, ktoré sa špeciálne upravilo a priebežne sa grilovalo, piekli sa aj sladké palacinky, ktoré išli na odbyt. Nikto nezostal hladný.

Zóna bez lepku bola vytvorená vďaka spoločnosti TESCO, firme LUNTER, HYZA, CHEETOS . Svojimi  bezlepkovými výrobkami umožnili nasýtenie ľudí, ktorí majú svoje stravovacie obmedzenia.

Spoločnosť URPINER poskytla 100 litrov svojich produktov, ktoré sa do poslednej kvapky už pred koncom akcie minuli.

Odmeniť deti za snahu pri atrakciách a naplniť darčekové tašky pre každú zúčastnenú rodinu pomohli firmy SEDITA, PEPSICO – CHEETOS, TOMA, Popradské, SPIG s.r.o.  časopisy , URPINER.

Súčasťou programu bol ZORBAL, ktorý deti upútal hlavne tým, že sa mohli v nafukovacích guliach bez obáv vyblázniť a zahrať trošku sťažený futbal. Ďakujeme športovej prípravke LABRADOR za zapožičanie, asistenciu  a príjemnú spoločnosť.

Deti aj odvážni dospeláci mali príležitosť nechať si namaľovať na tváre obľúbené vzory, ktoré s láskou a presnou rukou vytvorila šikovná maskérka Katarína Krišková.

Na rozvíjanie kreativity a hravosti malých i veľkých boli pripravené viaceré tvorivé dielne , napr. „Čarovné mandaly“ M. Korinekovej , „Tvorivky“ s Katkou a Lydkou, dielničky s pani učiteľkami Špeciálnej základnej školy, stavalo sa z  Lega, deti triafali loptou do koša a mali pripravené aj iné malé športové aktivity. Program bol bohatý, nikto nebol ani hladný, ani smädný, rodiny si mohli nájsť chvíľku na posedenie a rozhovory.

Kolobežky, ktoré boli zakúpené z podpory projektu „POSÚVAME SA“ Komunitnou nadáciou zdravé mesto, poslúžili na stanovišti, kde deti obiehali kolky a trénovali si svoju obratnosť.

Ďakujeme všetkým dobrovoľníkom - mladým zo SZŠ Narnia ,J.G. Tajovského,  ÚPSVaR v SPOSA BB, rodičom zo SPOSA BB,  našim priateľom, Natálke za chutný s láskou pečený koláčik, pani učiteľkám zo ŠZŠ,  Monike z CVI BB n.o. za odborné stráženie detičiek, kuchárom, partnerom, dobrodincom, všetkým, ktorí prispeli .

ŽI A NECHAJ ŽIŤ nie je len kultová pesnička M. Gombitovej, ale odkaz pre nás všetkých, aby sme žili a nechali žiť, prijímali život s rešpektom a nadhľadom,  v pokojnej komunikácii, ktorá je možná aj pri šúpaní obyčajnej cibule, krájaní mäsa, chystaní spoločného jedla, či staraní sa vzájomne o seba s láskou a pochopením.  Akcia, ktorú sme spolu absolvovali, prežívali, zdieľali bola príkladom toho, že na ňu prišli všetci, ktorí hľadali a našli, ktorí tu mali a chceli byť. Spoločne vytvorená atmosféra a nálada dala všetkým zúčastneným pocit, že toto zmysel má.

Krásny pozdrav sme dostali aj od pani H. Bálintovej z OÚ v BB:

Milí priatelia, rodičia, organizátori!

Srdečne a úprimne Vás pozdravujem na Celoslovenskom stretnutí rodín s deťmi s autizmom a iných komunít so symbolickým mottom Ži a nechaj žiť!

Každý z nás žije svoj vlastný príbeh sám so sebou, spolu vo svojej rodine, ale raz do roka sa oplatí prežiť ho v spoločnosti tak, ako ho prežijete dnes. Chcem veriť, že Vám počasie bude naklonené a vy si užijete slnko, rozhovory, hry, že okolie vášho sobotňajšieho priestoru bude naplnené smiechom, radosťou z vlastnej výhry, ale aj žičlivosťou úspechu súpera.

Som si istá, že to bude zmysluplne prežitý deň, rovnako, ako je zmysluplná a nezištná práca pani Helexovej a jej tímu rodičov.

Vo vizuále má Vaša spoločnosť graficky znázornené dvere. Sú otvorené, rovnako ako vaše cesty. Aj keď sa občas zavrú, či pribuchnú, nie je to pre Vás žiaden problém, lebo máte od nich kľúč! Otvárajte si ním dvere do radostného a spokojného života.

Srdečne

H.Bálintová, metodička odboru školstva OÚ pre špeciálne školstvo

 

Pár spätných väzieb od účastníkov ŽI A NECHAJ ŽIŤ 2019:

Výborná akcia všetkým veľa síl a odvahy do ďalších podobných akcii.